W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym do obróbki materiałem.

Kamieniarstwo jest jednym z działów rzemiosła, które wraz z upływającym czasem coraz mocniej się rozwija, ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. Nic nie wskazuje na to, iż miałoby ono stracić na popularności, dlatego że obserwujemy nieustanne zapotrzebowanie np na pomniki i nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dawna a służyło też do wielu innych celów aniżeli służy dzisiaj. Jedno jedynie je łączy a mianowicie to, iż bloki kamienne należy początkowo wydobyć a następnie poddać je stosownej obróbce.

Na dzień dzisiejszy wydobyte skalne bloki są cięte na płyty o różnej grubości w zależności od zastosowania. W kolejnym etapie są polerowane w celu uzyskania połysku. Dopiero wtedy wycina się z nich konkretne szczegóły, w których kolejny raz poleruje się powierzchnie zewnętrzne oraz obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko nagrobki a także pomniki, ale też przeróżne części budowlane, które również tworzone są z różnego rodzaju kamienia. Jeżeli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one zazwyczaj wyrabiane ze skał metamorficznych albo magmowych.

Najbardziej pospolitą skałą magmową jest na pewno granit. Występuje on we wszystkich częściach świata. W Polsce też występuje na Górnym Śląsku, koło Krakowa a także w Tatrach. Granit wykorzystywany jest miedzy innymi do produkcji pomników i nagrobków. Jest też wykorzystywany w budowlance, ale zdarza się to o wiele rzadziej, dlatego że w budowlance najczęściej używa się skał osadowych. Granit jest kwaśną, głębinową a także jedno krystaliczną skałą zbudowaną z kwarcu, plagioklazu, biotytu a także skalenia potasowego. Granit może mieć różne barwy, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, czerwony, biały, a nawet mieć różnorodne odcienie różu. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest łatwym w obróbce kruszcem. Dodatkowo szczegóły , które są zrobione z granitu są trwałe i wyglądają bardzo ładnie. To dlatego poza nagrobkami a także pomnikami używa się go coraz częściej w budownictwie. W budownictwie z granitu powstają elementy dekoracyjne, płyty okładzinowe a także jeszcze wiele innych elementów. Dziś zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak dziesiątki, czy wieki temu.

Dzisiaj postęp w technologii doprowadził do tego, iż tą pracę w znacznym stopniu ułatwiają maszyny i różne narzędzia, które pomagają wiercić, rzeźbić, wycinać, polerować, czy szlifować. Jednakże ludzka siła a także ludzkie ręce w każdej sytuacji jest niezastąpiona. I dlatego osoby pragnące pracować w tym zawodzie powinny odznaczać się bardzo dobrym zdrowiem oraz sporym zasobem fizycznej siły. Przy tym, jak w każdym zawodzie, tak też i tutaj potrzeba odpowiedniego podejścia do wykonywanej pracy a ponadto dokładności, gdyż tylko taki zakład, który wytwarza najlepsze oraz funkcjonalne produkty, jak również konstrukcje ma duże szanse na utrzymanie się na rynku i rozwój. Obecnie w Polsce na tym rynku również istnieje duża konkurencja oraz trzeba być konkurencyjnym w każdym aspekcie, ażeby funkcjonować w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *