Msza święta to centrum chrześcijańskiego życia.

Msza dla wielu wierzących katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to również według wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Chrystusa na ołtarzu. Są również różne rodzaje takich mszy. Oprócz nabożeństw, które odprawiane są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne ważne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w których jako praktykujący katolik trzeba brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Sylwester a także Pierwszy dzień roku to także czas, kiedy ludzie wierzący idą na mszę świętą w kościele. Wierzący zbierają się wtedy w swoich własnych świątyniach na mszy świętej, by podziękować Panu Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Druga zaś część to Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, że jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od nas, bo według wiary chrześcijańskiej także jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji, jeśli jest jakaś ważniejsza uroczystość. Potem kapłan daje znak krzyża zaś wierni zgromadzeni w świątyni powtarzają razem z kapłanem ten znak. Dokładnie tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Następnym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy. Następnie ksiądz przechodzi do zasadniczej części mszy swiętej. Jest to dwa czytania, psalm a także liturgia słowa. Należy też dodać, iż dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu najczęściej kapłan ogranicza się jedynie do jednego czytania. Psalm także nie zawsze jest identycznie śpiewany. W zależności od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki śpiewania psalmu. Wtedy w okresie przed Wielkanocą, w czasie wielkiego postu nie śpiewamy Alleluja. Zaś w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się także podczas mszy kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza także napisane przez siebie kazanie. Kazanie jest tuż po przeczytaniu Ewangelii. W każdy dzień tygodnia taka wymowa jest inna.

 

Głównym punktem każdej mszy świętej jest również komunia święta. Wtedy wszyscy katolicy zbierają się zazwyczaj przy ołtarzu, ponieważ tam ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię prosto z kielicha bezpośrednio do ust wierzących. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek a tam ksiądz lub kilku księży (co zależy od ilości wiernych), podchodzi oraz udzielają tam komunii. W wierze chrześcijańskiej na msze ludzie przychodzą do świątyni całymi rodzinami. Już nawet małe dzieci są zabierane do kościoła, ażeby od małego poznały swoją wiarę i kulturę. Zdecydowana większość tych maluchów przygotowywana jest do Chrztu Świętego, który jest ważny dla praktykujących katolików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *